4. PROCES

Podzielcie się na cztery grupy:
  1. GRUPA TOPOGRAFÓW (5 osób)
  2. GRUPA PRZYRODNIKÓW (4 osoby)
  3. GRUPA EKOLOGÓW (4 osoby)
  4. GRUPA ETNOGRAFÓW (5 osób)
Każda grupa niech wybierze lidera, który będzie nas informował o postępach pracy. Jemu też będziemy przekazywać wskazówki i rady odnośnie wykonania zadania.


GRUPA TOPOGRAFÓW:

  1. Korzystając z map, określcie położenie i granice Beskidu Żywieckiego. Wskażcie główne rzeki oraz miejscowości, które mogą posłużyć jako punkt wyjścia na wycieczkę w góry.
  2. Przygotujcie tabelaryczne zestawienie wiadomości o 5 najwyższych szczytach Beskidu Żywieckiego. Skorzystajcie z poniższego wzoru:
 
Szczyt
Wysokość npm
Szlaki prowadzące na szczyt (kolor, miejsce wyjścia)
Ciekawostki związane z miejscem (np. schroniska, formy ochrony przyrody itp.)




3. Opracujcie projekt jednodniowej wycieczki górskiej po Beskidzie Żywieckim. Uwzględnijcie czas przejścia trasy oraz potrzebę odpoczynku. Zachęćcie uczestników do udziału, prezentując fotografie i ciekawostki ze szlaku.


 GRUPA PRZYRODNIKÓW
  1. Przedstawcie piętrowość roślinności w Beskidach i opiszcie strukturę lasu regla dolnego.
  2. Zaprezentujcie charakterystyczne dla Beskidu Żywieckiego rośliny i zwierzęta, przedstawcie ciekawostki dotyczące ich występowania lub trybu życia.
  3. Odnajdźcie w okolicy 5 roślin charakterystycznych dla Beskidów, sfotografujcie je i opracujcie "Mapę przyrodnika", dzięki której Wasi koledzy będą mogli je obejrzeć w terenie.

GRUPA EKOLOGÓW
  1. Odszukajcie informacje, jakie formy przyrody występują w Polsce i wybierzcie te, które można znaleźć w Beskidzie Żywieckim. Przedstawcie, na czym polega w nich ochrona przyrody.
  2. Przedstawcie osobliwości  i walory Babiogórskiego Parku Narodowego.
  3. Opracujcie mapę rezerwatów przyrody, podajcie, co jest w nich szczególnie chronione. Odnajdźcie w terenie i sfotografujcie kilka przykładów drzew-pomników przyrody.





GRUPA ETNOGRAFÓW
  1. Dowiedzcie się, jak wyglądają regionalne stroje górali żywieckich. Przedstawcie części składowe stroju górala i góralki.
  2. Przygotujcie informacje o tradycyjnej góralskiej muzyce- przedstawcie typowe instrumenty, zaprezentujcie nagrania zespołów folklorystycznych. Nagrajcie własną wersję wybranej piosenki ludowej.
  3. Beskid Żywiecki to teren działania wielu zbójników. Przedstawcie informacje lub legendę o wybranej postaci.